Lankytinos vietos > Vilnius

Arkikatedra bazilika 0

Katedros aikštė – tai istorinis miesto centras.
Katedros aikštę puošia svarbiausia Lietuvos bažnyčia – Vilniaus arkikatedra bazilika.
Švento Stanislovo ir Švento Vladislovo arkikatedra bazilika – tai svarbiausia visos šalies katalikų šventovė, didžiųjų krikščioniškų, tautinių ir valstybinių iškilmių vieta. Bazilikos statusas Arkikatedrai suteiktas 1922 metais. „Bazilika“ reiškia „karališka“. Tai aukščiausia bažnyčių kategorija, kurią Romos popiežius suteikia tik ypatingoms bažnyčioms.
Manoma, kad pirmoji katedra šioje vietoje buvo įkurta 13 amžiuje pirmojo Lietuvos karaliaus Mindaugo ir jo šeimos krikštui bei karūnacijai.

Arkikatedroje yra 11 koplyčių, tarp kurių išsiskiria baroko šedevras – Lietuvos globėjo Šventojo Kazimiero koplyčia. Koplyčios altoriuje iki šiol saugomas sidabrinis šventojo Kazimiero karstas su palaikais.
Arkikatedros požemiuose buvo laidojami žymūs Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės žmonės: didikai, vyskupai, kunigaikščiai. Karališkajame mauzoliejuje po šventojo Kazimiero koplyčia ilsisi Lietuvos didysis kunigaikštis ir Lenkijos karalius Aleksandras. Tai vienintelis Lenkijos ir Lietuvos valdovas, palaidotas Vilniuje. Arkikatedros požemiuose palaidotas Gedimino anūkas ir galingiausias Lietuvos valdovas Vytautas Didysis bei jo žmona Ona. Taip pat dvi karalienės, Žygimanto Augusto žmonos: Elžbieta Habsburgaitė ir Barbora Radvilaitė, kartais vadinama net gražiausia savo meto Europos moterimi. Arkikatedros mūrai priglaudė ir urną su karaliaus Vladislovo Vazos širdimi.
Požemiuose išlikę seniausi 13-ojo–15-ojo amžiaus šventyklų mūrai ir seniausia Lietuvos freska, nutapyta 14-ajame amžiuje.
Priešais Arkikatedrą stovinti varpinė – geriausiai išlikęs Vilniaus pilių gynybinės sienos bokštas. Aukštis – 57 metrai. Dabartinę išvaizdą varpinė įgavo po rekonstrukcijos prieš 200 metų. Spėjama, kad keturkampė požeminė bokšto dalis statyta 13-ajame arba 14-ajame amžiuje. Apvalioji dalis su siaurais langais, t. y. šaudymo angomis – iš 14-ojo–16-ojo šimtmečio. Vėliau bokštas buvo pritaikytas varpinei, paaukštintas, pristatyta viršutinė jo dalis, kuri yra pusiau barokinė, pusiau klasicistinė. Nepaisant skirtingų architektūros stilių mišinio, bokštas atrodo grakštus ir harmoningas. 17-ame amžiuje bokšte atsirado laikrodis.
Aikštėje stovi paminklas Lietuvos didžiajam kunigaikščiui Gediminui. Paminklo autorius – Amerikos lietuvis Vytautas Kašuba.
Gediminas yra Trakų ir Vilniaus miesto įkūrėjas ir vienas pačių garsiausių senosios Lietuvos valdovų. Būtent Gedimino laiškuose Vakarų Europai 1323 metais pirmą kartą paminėtas Vilniaus vardas, o ši pirmojo paminėjimo data laikoma Vilniaus įkūrimo metais.

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *




Įspėjimas!
Jūsų adresas užregistruotas: 3.135.206.25
TPL.lt nekontroliuoja trečiųjų asmenų pateiktų komentarų turinio ir neatsako už jį.
TPL.lt svetainėje paskelbti trečiųjų asmenų komentarai atspindi išimtinai tik trečiųjų asmenų nuomonę.