Nacionaliniai parkai

Aukštaitijos nacionalinis parkas 6

Aukštaitijos nacionalinis parkas (40570 ha) jau trisdešimt metų garsėja kaip svarbiausia šalies ekologinės pakraipos turizmo arealas, su puikiomis sąlygomis vandens turizmui. Ši teritorija traukia puikiais švariais ežerais, sujungtais vaizdingomis protakomis, etnografiniais kaimais, raiškiomis žemės paviršiaus formomis, miškų gausa ir gamtos harmonija. Tai teritorija, kurioje galima keliauti visais būdais ir visais metų laikais. Vasarą čia – vandens turizmo sostinė.

Parke saugoma unikali trijų kraštovaizdžio sričių sandūroje esanti Žeimenos aukštupio ekosistema, Ažvinčių sengirė. 126 ežerai (didžiausi – Kretuonas (829 ha), Dringis (725 ha), Baluošas (442 ha), giliausias – Tauragno ežeras (60,5 m)). tarsi specialiai sukurti vandens turizmui – ežerais ir jų protakomis galima nuplaukti iki 70 km, išplaukus į Žeimeną – pasiekti Vilnių. Kalvos čia iškyla virš 200 m, vienas įspūdingiausių – Šiliniškių gūbrys, su Ginučių ir Papiliakalnės piliakalniais bei Ladakalniu – gražiausia apžvalgos vietų Lietuvoje, atveriančia vaizdus į 6 ežerų duburius. Pasižvalgyt į tolius galima ir nuo specialiai įrengto bokšto prie Ginučių. Parke randama virš 200 paukščių, 60 žinduolių ir 900 augalų rūšių, iš jų 120 įrašyta į Raudonąją knygą.

Miškai parke užima 69% teritorijos. Didžiausios girios (Ažvinčių sengirė su 200 metų pušynais, Minčios giria, Ginučių ąžuolynas) suteikia prieglobstį daugeliui gyvūnų rūšių. Gamtos paminklais paskelbti Dringio ir Ožių ragai – pusiasaliai, Baluošo sala Ilgasalė, Ešerinio ežerėliai, Salų, Puziniškio, Trainiškio, Varniškių ąžuolai, Asalnų, Labakaršio, Žeimenio pušys, Obelų rago kadagių grupė ir kiti unikalūs medžiai, prie Tauragnų-Kazitiškio kelio stūksantis akmuo Mokas.

Turistus traukia XII-XV a. gynybinės linijos liekanos su Taurapilio, Ginučių, Puziniškio, Linkmenų, Vajuonio ir kitais piliakalniais bei Rėkučių senovės gynybiniu pylimu, Kretuono archeologinis kompleksas su senovės gyvenvietėmis ir pilkapiais (tai antras pagal skaičių pilkapynas Lietuvoje – per 300 pilkapių), Minčios, Vyžių, Šakarvos, Palūšės, Kaltanėnų, Švento ir kiti pilkapynai bei akmens amžiaus gyvenvietės. Unikalūs etnografiniai Salų (II), Varniškių (II), Vaišnoriškių, Šuminų (Pabaluošės), Strazdų, Kretuonių, Benediktavo kaimai, Kaltanėnų urbanistinis kompleksas, Palūšės bažnyčios ansamblis, 6 vandens malūnai (Ginučių malūne yra išlikusi visa autentiška įranga) Bene įdomiausias – Stripeikių senovės bitininkystės muziejus. Jame galima išvysti įvairiausių senovinių avilių, bitininkystės įrankių, sužinoti apie bičių produktus, susipažinti su bitininkystės istorija Lietuvoje. Reškutėnuose veikia Nalšios kraštotyros muziejaus filialas, turintis daugiau kaip 2000 eksponatų.

Išsamią informaciją apie nacionalinį parką galima gauti parko informacijos centre Palūšėje. Meironių ekologinio švietimo centre organizuojami seminarai, konferencijas. Apsistoti su palapinėmis galima 8-se direkcijos bei 4-se privačių asmenų įrengtose stovyklavietėse. Gražiausios stovyklavietės glaudžiasi prie Žeimenio, Dringio, Asalnų, Almajo, Pakaso, Lūšių, Ūsių ežerų. Pastogės ieškantieji gali apsistoti Palūšės turizmo centre įvairaus patogumų lygio nameliuose arba dvidešimtyje kaimo turizmo sodybų. Palūšėje yra 3 valčių nuomos punktai. Pėstieji gali leistis į kelionę vaizdingomis ežerų pakrantėmis ir įspūdingais gūbriais pažymėtu maršrutu nuo Palūšės per Meironis, Ginučius, Stripeikius iki pat Tauragnų (42 km). Aplink Palūšę esančiuose miškuose įrengtas 5 km ilgio pėstiesiems skirtas sveikatingumo takas. Prie Palūšės girininkijos prasideda 3,5 km ilgio žiedinis pažintinis pėsčiųjų takas apie Taramos ežerą, supažindinantis su botaninėmis nacionalinio parko vertybėmis.

Artimiausiu laiku bus pradėtas rengti dviračių takas, kuris eis nuo Palūšės per Puziniškį, Ginučius, Šiliniškių gūbrį iki Tauragnų, o kol kas galima važiuoti nacionalinio parko schemoje pažymėtais ir aprašytais maršrutais tiek dviratininkams, tiek ir autoturistams. Jų patogumui jau veikia kempingas Palūšėje. Tik už 5 km – Ignalinos žiemos sporto centras.

Aukštaitijos nacionalinio parko direkcijos adresas: Palūšės km. LT-4759, Ignalinos raj. Tel./faksas: 8 229 53135 El.p.: anp@is.lt

Komentarai:

    Vitalija

    Vietos nuostabios, vienas iš geriausių pasirinkimų kur galima praleisti laiką tiek su draugais tiek su šeima, bet pilnai sutinku su prieš tai buvusiais komentarais - informacija apie lankytinas vietas ir ypač apie Aukštaitijos nacionalinio parko turizmą ir apgyvendinimą yra gana skurdi

    liepos 4, 2012
    Ernesta

    Labai įdomus parkas. :) Ir jokia čia pieva labai gražios vietos grynas oras ir labai daug pramogu. :)

    sausio 5, 2012
    Kiveda

    Norite aplankyti aukštaitijos nacionalinį parką bet neturite kompanijos ar transporto? Siūlome ekskursinę programą į aukštaitiją su kelionių agentūra KIVEDA. Teiraukitės artimiausių ekskursijų datų telefonu ar el.paštu - ir pažinkite dar vieną stebuklingą Lietuvos kampelį.

    gegužės 31, 2010
    rimas

    norėtusi žemėlapio su tiksliomis aukštaitijos nacionalinio parko ribomis smulkiasniu masteliu, esamo žemšžėlapio paklaida apie pora kilometrų..

    kovo 22, 2009
    Justina

    Gal ir ne visai tinka cia rasyt, bet noreciau suzinoti kur butu galima surasti daugiau medziagos apie kaimo turizmo veikla ir pletra butent aukstaitijos nacionaliniame parke? Ar apskritai tokia medziaga yra kazkur? neskaitant LKTA?

    gruodžio 19, 2008
    ignas

    labai mazai informacijos kur galima rasti parku zemėlapius su visom lankytinom vietom ir kaimo turizmo ar viežbučių adresais ir telefonais norint aplankyti tuos kraštus juk vienos paros gali būti ir per mažai tai būtu gerai ir labai naudinga kėkvienam keliautojui ir turistui

    liepos 9, 2008

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *




Įspėjimas!
Jūsų adresas užregistruotas: 3.145.196.150
TPL.lt nekontroliuoja trečiųjų asmenų pateiktų komentarų turinio ir neatsako už jį.
TPL.lt svetainėje paskelbti trečiųjų asmenų komentarai atspindi išimtinai tik trečiųjų asmenų nuomonę.