Genocido aukų muziejus (nuo 1997 m. pavaldus Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui) įsteigtas 1992 m. Tai vienintelis toks muziejus Baltijos valstybėse, įkurtas tame pačiame pastate, kuriame nuo 1940 m. antrosios pusės iki pat 1991 m. rugpjūčio dirbo sovietinės represinės institucijos NKVD ir NKGB-MGB-KGB. Pastato pusrūsyje yra išlikęs vidaus kalėjimas-tardymo izoliatorius, kuriame nuo 1940 m. rudens iki pat 1987 m. buvo kalinami okupacinei valdžiai neįtikę Lietuvos gyventojai. Lankytojai gali susipažinti ir su ekspozicija, įrengta buvusioje mirties nuosprendžių vykdymo patalpoje.
Pirmajame muziejaus aukšte, buvusiame MGB (KGB) vidaus kalėjimo viršininko pavaduotojo kabinete, galima pamatyti eksponatus, pasakojančius apie krašto sovietizaciją 1940–1941 m. Ekspozicija skirta partizaniniam karui 1944–1953 m. supažindina su partizanų junginių teritorine struktūra ir karine organizacija, laisvės kovotojų siekiais, kasdiene veikla ir buitimi. NKVD-NKGB kova su ginkluotu pasipriešinimu atskleista ekspozicijoje „Nelygi kova“. Antrajame muziejaus aukšte įrengtos ekspozicijos, skirtos Lietuvos gyventojų trėmimams ir kalinimui gulage, KGB veiklai 1954–1991 metais. Čia taip pat galima išvysti atkurtą telefoninių pokalbių klausymosi kabinetą – eksponuojama išlikusi klausymosi įranga, baldai, atkurtos kai kurios interjero detalės.
Visos ekspozicijos įrengtos pasitelkus modernias technines priemones, todėl jos turėtų būti įdomios ne tik besidomintiems istorija, bet ir tiems, kurie domisi šiuolaikinėmis technologijomis.
Asmuo, atsakingas už ryšius su visuomene – Vilma Juozevičiūtė
Tel. (8 ~ 5) 249 81 55, el. paštas: muziejus@genocid.lt
Daugiau informacijos rasite čia.
Parašykite komentarą