Lankytinos vietos

Kelionės maršrutas pėsčiomis: Saidės pažintinis takas 0

Saidės pažintinis takas įrengtas palei nepakartojamo grožio Saidės upelį. Senų ąžuolų paunksnėje, klausantis per gausybę akmenų garmančio Saidės upelio, galima pajusti nepaprastą šios vietos gamtos grožį. Daug paslapčių gaubia netoli upelio esančią menamą šventvietę, kurioje akmenys išsidėstę ratu, ir netoliese gulintį Aukuro akmenį. Keliaudami pažintiniu taku galėsite aplankyti šalia Saidės ir Neries santakos stūksantį įspūdingų matmenų didįjį Saidės akmenį.

MARŠRUTO CHARAKTERISTIKA

Maršruto atstumas

Apie 0.75 km.

Maršruto trukmė

Apie 1 val.

A. SAIDĖS UPELIS

 Saides_upelis_3

Saidės upelio ilgis tik 5 km, o Neries regioniniam parkui priklauso tik šio upelio žemupys. Saidė išteka iš Didžiulio ežero. Šiuo upeliu, kaip ir Bražuole, į Nerį nuteka didžiojo Trakų ežeryno vandens perteklius. Upelį gaivina jo stačiuose šlaituose ištrykštantys šaltiniai. Siekiant išsaugoti unikalų sraunų Saidės upelį, jo vagoje esančius riedulius, siaurą stačiašlaitį kanjoną bei  santaką su Nerimi, įsteigtas Saidės hidrografinis draustinis.

A. STIRNIŲ PILIAKALNIS

 Stirniø piliakalnis | Stirniai mound

Tik 1995 m. išaiškinta, kad ši įspūdinga kalva – piliakalnis. Dar prieš patvirtinant čia esant piliakalnį, gretimų kaimų žmonės pasakojo, kad ant šio kalno, tais laikais, kai Trakai buvo Lietuvos sostinė, buvusi pilis. Stirnių piliakalnis archeologų kol kas netirtas, bet iš jo gynybinių įtvirtinimų sprendžiama, kad jis įrengtas prieš 1,5 tūkst. metų. Piliakalniui parinkta gamtinių kliūčių gerai apsaugota vieta.

A. SAIDĖS RĖVA

 Saides reva new

Saidės rėva – bene didžiausia Neries rėva, esanti tarp Volų ir Saidžių kaimų, susideda iš kelių slenksčių, nuolydis – 1 m/ km. Čia upė neužšąla net per didžiausius šalčius. Tarp sielininkų gyvavo posakis:”Jei Saidžius praplauksi – toliau keliausi”, nes kitos Neries rėvos nebuvo tokios klastingos. Pavojinga ji ir šiomis dienomis, taigi keliaujantiems vandens maršrutais čia reikia pasisaugoti.

A. DIDYSIS SAIDĖS AKMUO

 Said_ried_1

Stūkso Saidės akmuo šio upelio pakrantėje kaip, gal būt, stūksojo galingos upės šlaite kažkur šiaurėje,  Švedijoje ar Suomijoje. Tik buvo jis ten daug didesnio, gal net kelių kilometrų aukščio, kalno dalimi.     Laikui bėgant ir klimatui Žemėje šaltėjant, ledo kepurė šiaurėje pradėjo augti ir storėti. Galų gale storas ledo sluoksnis pradėjo slinkti į pietus. Prieš dešimtis tūkstančių metų iš šiaurės, šiaurinės Švedijos ir Suomijos, pajudėjęs ledynas nuo kalno nuplėšė uolos gabalą ir pradėjo ridenti į Lietuvą. Šio proceso metu iš uolos liko tik šis riedulys. Net ir atkeliavęs į Lietuvą, jis turėjo būti gerokai didesnis, nes jo kraštai nuskilę, netoli randame panašios sudėties riedulio gabalų.

A. SLĖNIO BIOLOGNĖ ĮVAIROVĖ

 Saide_azuolas

Saidės pažintinis takas vingiuoja tarp senų gumbuotašakių ąžuolų. Ąžuolas lietuvių literatūroje, tautosakoje virtęs ištvermės, taurumo, stiprybės simboliu. Įvairus Saidės slėnio sparnuočių pasaulis. Paskutinėmis balandžio dienomis čia sugrįžta margasparnės musinukės. Gausu čia ir karetaičių, liepsnelių, sodinių ir juodgalvių devynbalsių, įvairiausių zylių. Aptinkami ir didieji margieji geniai. Jų vaidmuo milžiniškas, kadangi kiekvienais metais išsikala naują uoksą ir taip suteikia vietas lizdams daugeliui rūšių smulkių uoksinių paukščių. Saidės upelyje įsikūrė bebrai. Šie nagingi gamtos inžinieriai keliose vietose pastatė užtvankas.

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *




Įspėjimas!
Jūsų adresas užregistruotas: 18.221.238.204
TPL.lt nekontroliuoja trečiųjų asmenų pateiktų komentarų turinio ir neatsako už jį.
TPL.lt svetainėje paskelbti trečiųjų asmenų komentarai atspindi išimtinai tik trečiųjų asmenų nuomonę.