Lankytinos vietos > Kaunas

Šeštasis fortas 1

VI fortas pastatytas okupacinės carinės valdžios 1889m. (pradėtas statyti 1882m.), Gričiupyje, į rytus nuo Kryžių paminklo.
Tai geriausiai išlikęs pirmojo gynybinio žiedo fortas ir yra karinio paveldo objektas. Tarpukaryje šis fortas buvo Kauno sunkiųjų darbų kalėjimo filialas ir priklausė Teisingumo ministerijai. Antrojo pasaulinio karo ir pokario metais čia buvo įrengta karo belaisvių stovykla: kalinti 1941–1943 m. nacių priešai, 1943–1944 m. civiliai, o 1944–1948 m. rusų priešai.
Penkiakampės simetriškos struktūros fortas orientuotas į šiaurės rytus. Panašus į tipinį fortą, simetrinio ištęsto stačiakampio formos. Užnugario dalyje (goržoje) yra eskarpinė siena, vartai, kareivinės. Gynybinio pylimo viršuje buvo artilerijos ir pėstininkų kovinės pozicijos. Pišortiniu pylimu išdėstytos priešturminių pabūklų slėptuvės. Teritorijos viduje, po pylimu, išdėstyti kovinių atsargų sandėliai. Kareivines ir sandėlius su gynybiniu grioviu jungia tuneliai. Išorinio griovio gynybai skirti kaponieriai ir puskaponieriai.
Fortas išsidėstęs ant Nemuno dešinio slėnio šlaito viršutinės terasos, miesto kraštovaizdyje atsiskleidžia kaip žalias plotas, medžiais apaugusi neaukšta kalva. Iš paukščio skrydžio gerai matosi simetriška penkiakampės formos konfiguracija, kurią išryškina griežtos gynybinio griovio linijos. Reljefo formas niveliuoja gynybiniuose grioviuose augantys menkaverčiai medžiai bei krūmai. Iš pietvakarių pusės privažiavimą žymi topolių eilė – svarbus kraštovaizdžio akcentas. Forto prieigos iš visų pusių urbanizuotos, užstatytos menkaverčiais pastatais, kas labai trukdo forto aplinkos suvokimui. Beveik pagal visas forto sienas eina svarbūs magistraliniai keliai, nuo kurių, jei ne urbanizacija, fortas būtų svarbus kraštovaizdžio akcentas. Dabar VI fortas su jį supančia aplinka vizualiai reikšmingas akcentas yra Baršausko gatvėje už posūkio išnyrančioje perspektyvoje, bei važiuojant žiedu prie kryžių kalnelio.
Maždaug apie 1997 metais VI forto teritorijoje buvo ketinama įkurti krematoriumą, tačiau tokius planus sužlugdė gyventojų protestai.
VI forte buvo siūloma įkurdinti Karinės technikos muziejų.

Daugiau informacijos: http://tvirtove.kaunas.lt/

Komentarai:

    Vesta

    esu sio rajono gyventoja, ta vieta visada zavejo savo paslaptimis ir mistiskumu , butu labai malonu jai kasnors imtusi sia vieta tvarkyti vizgi tai ne seip sau vieta, cia taip pat kaip ir kituose fortuose vire istoriniai ivykiai, o dabar labai liudna pasakyti bet tenai tiesiok siukslynas i kuri baisu paziureti nes primetyta ne tik siukslyciu bet ir ivariu padangu, niekas nezino ko ten dar yra. Noreciau kad Kauno savivaldybe apsiimtu sios vietos tvarkymu.

    rugsėjo 22, 2009

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *




Įspėjimas!
Jūsų adresas užregistruotas: 18.221.59.121
TPL.lt nekontroliuoja trečiųjų asmenų pateiktų komentarų turinio ir neatsako už jį.
TPL.lt svetainėje paskelbti trečiųjų asmenų komentarai atspindi išimtinai tik trečiųjų asmenų nuomonę.