Nacionaliniai parkai

Trakų istorinis nacionalinis parkas 2

Trakų istorinis nacionalinis parkas kol kas vienintelis istorinis nacionalinis parkas Lietuvoje. Kultūros paveldas čia labai svarbus. Trakų apylinkės – ištisi Lietuvos istorijos ir archeologijos klodai. Čia susipynusi Trakų ir visos Lietuvos istorija. Istorinio nacionalinio parko branduolys – Trakų salos ir Pusiasalio pilių kompleksas bei Trakų senamiestis, besidriekiantis siaurame pusiasalyje tarp Galvės, Totoriškių ir Bernardinų ežerų. Miesto gynybinė bei užstatymo sistema tiesiogiai įtakota gamtinės aplinkos savitumų.

Beveik penktadalį istorinio nacionalinio parko ploto užima vandenys. Parke 32 įvairios sandaros ir dydžio ežerai.

Svarbiausios kultūros paveldo vertybės. Istoriniame nacionaliniame parke yra arti pusės šimto didingą ir romantišką krašto praeitį menančių senųjų statinių ar jų likučių. Visą Pilies salą užima pilis ir kunigaikščių rūmai. Tai vienintelė išlikusi iš Lietuvos ežerų salose stovėjusių pilių. Pirmoji pilis stovėjusi Senuosiuose Trakuose – senojoje Lietuvos sostinėje, kurioje apie 1350 m. gimė DLK Vytautas Didysis. Iškyšulyje tarp Galvės ir Lukos ežerų didžiausios Lietuvos pilies (Pusiasalio pilies), statytos 14 a. viduryje, sienų liekanos.

Neatskleistomis paslaptimis dvelkia Daniliškių (Totorių kalno), Bražuolės piliakalniai, 9 – 12 a. pilkapiai, 14 – 15 a. kapinynai.

Išskirtinis vaidmuo Trakų istorijoje teko karaimams, kuriuos kartu su Krymo totoriais Vytautas Didysis įkurdino Trakuose 14 a. pabaigoje. Mieste išliko daug 19 a. karaimų gyvenamųjų namų, šventykla.

Svarbiausios gamtos vertybės. Lygiagrečios ledyno suformuotos kalvų bei gūbrių grandinės kaitaliojasi su siaurais ir giliais arba plačiais ir plokščiais ežeringais tarpgūbriais. Įspūdingiausi Skaisčio ir Galvės ežerai su gausiomis salomis, protakomis susijungę tarpusavyje ir su mažesniais Bernardinų (Lukos) ir Totoriškių ežerais, sudaro vientisą sistemą. Didžiausias ir bene gražiausias Galvės ežeras su 21 sala, o švariausias – Akmenos ežeras. Įdomi Kudrionių giria bei Plomėnų ir Varnikų pelkynai.

Muziejai. Trakų pilyje įsikūręs istorijos muziejus lankytojus supažindina su krašto istorija, pilies kazematuose eksponuojami taikomosios dailės kūriniai iš senųjų Lietuvos didikų rinkinių. Didžiojoje menėje rengiami koncertai. Iš sargybos bokšto galima apžvelgti Trakus, pasigrožėti apylinkių panoramomis, pasidžiaugti ežerų platybėmis ir miškų kupetomis. Salos pilyje be istorinių ekspozicijų galima apžiūrėti ir medžioklės muziejaus ekspoziciją. Unikali karaimų etnografinė paroda.

Galimybės poilsiauti. Visokeriopa informacija apie poilsiavimo galimybes teikiama istorinio nacionalinio parko direkcijoje, įsikūrusioje Trakų centre. Čia galima įsigyti leidimus mėgėjiškai žūklei, stovyklavimui su palapinėmis. Patyrę vadovai rengia ekskursijas.

Trakų istoriniame nacionaliniame parke poilsiui skirti Trakų-Totoriškių, Rėkalnio, Varnikų-Lukos, Varnikų-Skaisčio, Žydiškių, Kudrionių, Jovariškių, Babriškių miško parkai.

Istorinis nacionalinis parkas žymus regyklų skaičiumi bei vaizdų patrauklumu. Galvės ežero šiaurinėje pakrantėje yra kalvos viršūnė, gavusi aukščiausią įvertinimą Lietuvoje už estetinį vaizdą ir apžvalgos galimybes. Tai ir viena mėgstamiausių trumpalaikio poilsio vietų.

Trakų istorinio nacionalinio parko ežerai sudaro puikias galimybes vandens sportui ir pramogoms, buriavimui. Nuo seno Galvės ežere organizuojamos plaukiojimo baidarėmis ir kitos varžybos. Puikios galimybės pasiirstyti valstimis, paplaukioti laivu. Karštomis vasaros dienomis daugybė poilsiautojų renkasi puikius Trakų ežeryno, ypač Akmenos ežero paplūdimius.
Buvusiame Totoriškių dvare vienas geriausių Lietuvoje kempingų. Čia puikios maudynės, galima pažvejoti, paplaukioti jachtomis, valtimis.

Užutrakio dvaro sodyboje įsikūręs žirgininkystės klubas Perkūno žirgai. Jis siūlo pasivažinėjimą žirgais arba žirgų traukiama brička ar fajetonu, o žiemą rogėmis po Trakų istorinį nacionalinį parką.

Su Varnikų ornitologinio draustinio gamta galima susipažinti keliaujant pažintiniu pėsčiųjų taku.

Įsteigtas: 1991 m.
Plotas: 8200 ha
Miškingumas: 41,2%; rezervatai užima 47,4%;
draustiniai – 43%; rekreacinė zona – 14,1%.

Trakų istorinio nacionalinio
parko direkcijos adresas:
Karaimų g. 5, LT-4050 Trakai
Tel./faksas 8 528 55776
El.p. hinterlandas.parkas@is.lt

Komentarai:

    Vardeniui

    Koks skirtumas, kopijuota, ar savais žodžiais tas pats parašyta? Mano manymu, teksto kopijavimas netrukdo, kadangi pagrindinis tikslas pasiektas: suteikta informacija. Čia, kiek pastebėjau, informacija nebūna asmeniška ir subjektyvi, tai koks skirtumas.

    gruodžio 8, 2010
    Vardenis

    Tekstas kopijuotas iš kitu puslapių

    balandžio 13, 2010

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *




Įspėjimas!
Jūsų adresas užregistruotas: 3.144.42.233
TPL.lt nekontroliuoja trečiųjų asmenų pateiktų komentarų turinio ir neatsako už jį.
TPL.lt svetainėje paskelbti trečiųjų asmenų komentarai atspindi išimtinai tik trečiųjų asmenų nuomonę.